Światowy Dzień Wzroku

Światowy Dzień Wzroku

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w tym roku skupia się wokół tematu #LoveYourEyes (#KochajSwojeOczy). Według Międzynarodowej Agencji Zapobiegania Ślepocie (The International Agency for the Prevention of Blindness), która prowadzi kampanie związane ze Światowym Dniem Wzrok. Ważne jest, aby pomyśleć o znaczeniu, jakie ma zdrowie naszych oczu.
Badania wykazały, że ludzie boją się utraty wzroku bardziej niż jakiegokolwiek innego zmysłu, a jednak niewiele osób dba o swoje oczy od najmłodszych lat. Jak więc “kochać” swoje oczy? „Przewodnik o Dobrym Zdrowiu Oczu” przygotowany przez IAPB przedstawia 4 etapy właściwego postepowania: 1 – zapobiegaj, 2 – chroń, 3 – dbaj, 4 – zarządzaj priorytetami.
Zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia, to pierwszy krok do zapobiegania. Po drugie, chroń swój wzrok przed promieniowaniem UV za pomocą wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych oraz dbaj o wzrok poprzez regularne i kompleksowe badanie przez wykwalifikowanego specjalistę. Bardzo ważną sprawą jest zarządzanie czasem spędzonym przed ekranem i robienie regularnych przerwy. Przydatną praktyką jest zasada 20-20-20: na każde 20 minut spędzonych na korzystaniu z ekranu należy przez 20 sekund odwracać wzrok na coś, co znajduje się w odległości 20 stóp (około 6 metrów).
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, teraz nadszedł czas, aby wykonać badania oczu oraz okresowe badań zdrowotne.
KRIO jako członek ECOO (The European Council of Optometry and Optics) z dumą wspiera Światowy Dzień Wzroku.
Ty też możesz pomóc edukując rodzinę i przyjaciół o znaczeniu zdrowia oczu? #LoveYourEyes – życiowa misja dla każdego.